Novinky > Výcvik > Nejnižší zkoušky-polemika

Nejnižší zkoušky-polemika


Nejnižší zkoušky dle zkušebních řádů, aneb polemika nad jejich důležitostí

Bohužel i v dnešní době se setkáváme s názorem, že nejnižší zkoušky jsou pro každého „nešiku“ a každý je zvládne levou zadní. V tomto článku bych chtěla rozebrat tento již dnes z mého pohledu nešťastný názor.
Když se před lety rozpoutala diskuse o pracovní zkoušce pro pracovní třídu hovawartů (pracovní plemeno), byla jsem ortodoxní zastánce, že zkoušky ZOP, ZPU 1, BH, ZZO zvládne každý. Spíše ze sobeckého důvodu, když jsem je zvládla já, tak je to jasné;-). Jenže ono čím déle se pohybujete v kynologickém světě, tím více zjišťujete důležitost těchto zkoušek. A pokud se poohlédnu zpátky, uvědomuji si, že tyto zkoušky mne vlastně nastartovaly do práce se psy, která se stala mým velikým koníčkem se spoustou cílů a to je myslím to nejdůležitější, proč byly vytvořeny. Není třeba je znevažovat, ba naopak ukázat začátečníkům cestu, kudy se vydat a kudy vede cesta ke sportovní kynologii - všestrannému výcviku. A pokud přijdeme po zvládnutí těchto zkoušek na to, že toto není  naše „srdeční“ záležitost, které bychom chtěli nadále obětovat svůj volný čas, naučíme se alespoň psa usměrňovat, lépe chápat a mít ho ovladatelného, neagresivního.
Přiklad ze života mé kamarádky (tímto se jí omlouvám), která se  věnuje celý život výcviku psů (několikrát složeny zkoušky 3. stupně, závody apod.) a je to její koníček a donedávna i povolání. Tyto zkoušky dlouhou dobu odmítala, pak však začala dělat výcvikářku v ZKO a řekla si, že by si je měla složit, aby věděla, co v nich přesně je, jak se bodují apod. Nastoupila v jeden den se dvěma psy, mladými BOM a NO. Jelikož byla zastánce názoru: příprava mizivá to „odvodím“, stalo se to co nikdo nečekal - oba dva psi ze zkoušek BH propadli! A ona si vzala velké ponaučení, že i na nejnižší zkoušky je třeba řádná příprava, nespoléhat se na benevolentnost rozhodčích a nepodceňovat je! Všichni, kdo tyto zkoušky složí, zaslouží již uznání, že mají snahu mít svého psa ovladatelného a pokud alespoň hrstka lidí pokročí ve výcviku dále, máme vyhráno.
Pomozte nám společně dokázat, že HW na to mají, společně na našich akcí se pokusíme protlouct ke zkouškám vyšším. A kde jinde bychom měli začít sbírat zkušenosti, zvykat si na trému než na zkouškách nejnižších – proto všechny prosím, nezatracujme je, neznevažujme práci těch, kteří je skládají a spíše pomozme ukázat cestu ke zkouškám vyšším. To, že moc hovawartů v republice nemá zkoušky vyšších stupňů, není ve psech, ale v lidech, kteří potřebují vést. Nezatracovat plemeno a naopak majitele HW odnaučit, že výcvikář, který má jen NO a BOM, tomu našemu HW přece nemůže rozumět - to jsou velké omyly, ze kterých vznikají spousty nedorozumění a zapříčiňují pohled na majitele cvičících HW jako na exoty.

Ivana Vlková

HOVAWART-PRO-SPORT
NAVRCHOLU.cz