Stopařský seminář

Stopařský seminář

Ostrava-Hrabová, březen 2007

»
fotogalerie - velmi děkujeme Kamile Homolákové za poskytnutí fotografií


Nápad zorganizovat stopařský seminář vznikl už koncem loňského roku, kdy jsme se zúčastnili stopařského semináře rakouského HW-klubu na téma „Jak dobře položit stopu“. Seminář vedl pan Hermann Hager, oficiální trenér pachových prací SVÖ a mnohonásobný účastník vrcholových stopařských soutěží. Zajímavé informace, které jsme tady získali, jsme se rozhodli prezentovat i zájemcům v ČR.
V sobotu 31.3.2007 se tedy zájemci o danou problematiku sešli v podnikatelském klubu Equicentra, s.r.o., kde se konala teoretická část dne. Účastníci byli obeznámeni s obsahem stopařské části zkoušek v jednotlivých zkušebních řádech, s odbornou literaturou, týkající se pachových prací, s možnostmi stopařské výstroje psa, se základními zásadami jak začínat stopařskou práci se štěňaty a mladými psy a nakonec s pravidly správného položení stopy – dle podkladů p.Hagera. Program byl doplněn promítáním DVD (autor p.Hager) na téma „Stopařská práce pro začátečníky“.
Praktická část dne se uskutečnila na přilehlých loukách, účastníci si zkusili položit a se svým psem vypracovat stopu. Na závěr si všichni vyzkoušeli položit a vypracovat složitější stopu „teoreticky“ – bez psů.
Velmi příjemný den jsme ukončili v nedaleké restauraci pozdním obědem, kde se řeč točila – jak jinak :-) - než kolem hovawartů…
S velkým potěšením musím konstatovat, že všichni zúčastnění psi i jejich psovodi si počínali v praktické části velmi šikovně. Obzvlášť milý byl „stopařský zájem“ štěňat a mladých psů, kteří na „stopičkách“ pracovali opravdu zaníceně :-).
Všem účastníkům výcvikového dne děkuji za účast a přeji jim i jejich čtyřnohým přátelům mnoho úspěchů při dalším nácviku stopařské práce!

Barbora Lyčková

---

» fotogalerie - velmi děkujeme Kamile Homolákové za poskytnutí fotografií

HOVAWART-PRO-SPORT
NAVRCHOLU.cz