Setkání štěňátek

Setkání štěňátek

Štěpánov u Olomouce, leden 2006
» fotogalerie

Poslední lednová sobota letošního roku patřila první akci HWPS – lednovému setkání štěňátek. Ačkoliv jsme očekávali špatné počasí a tím pádem i menší účast, byli jsme mile překvapeni.
Akci jsme započali krátce po deváté hodině prezencí v klubovně ZKO. Při teplém čaji a teplé snídani započala teoretická část setkání. Luděk Valenta seznámil přítomné se zkušebními řády, s rozdílem mezi sportovní a služební kynologií, s metodikou výcviku a s dalšími informacemi, které by měl každý kynolog znát.Potom vystoupila Iva Beranová s tématem o záchranářské kynologii. Hovořili jsme o metodice výcviku, správné motivaci psa a o výběru vhodné povahy psa. Závěrečné slovo patřilo Hance Jemelkové. Ta nás zavedla do tajů socializace a základního výcviku štěňátek.
Od teorie jsme přešli k praxi a přesunuli jsme se ven, kde jsme se rozdělili do tří skupin dle stáří psů, a šlo se „praktikovat“ - Iva Beranová vedla ty nejmladší, Hanka Jemelková vedla středně staré a Luděk Valenta vedl nejstarší hovíky. Po rychlém zopakování teorie s praktickou ukázkou každý předvedl, jak danou problematiku pochopil, popř. mu byly vysvětleny chyby, které dělá nebo kterých by se měl vyvarovat. Čas velice rychle utíkal, a už tu bylo zase moje oblíbené jídlo – obídek. Po krátké pauze jsme se opět sešli venku.
Protože měli účastníci akce také zájem o nácvik výstav, tak pod vedením paní MUDr. Jany Mrákové započalo výstavní klání. Upozorňovala nás na nejčastější chyby vystavovatelů, ukazovali jsme si správný postoj i správné ukázání chrupu, správný pohyb v kruhu atd. Po zvládnutí tohoto tématu jsme přešli na další.
Pod vedením Luďka Valenty pokračovalo setkání výkladem vyššího stupně výcviku – obran a aport. Vše nám bylo předvedeno se zasloužilým hovawartem – Grandem z Páralovy zahrady. Poslušnost dle ZVV, zadržení, no nádhera sledovat tuto dvojici v akci. Přešli jsme tedy k  nácviku obran. Hanka převedla s Roxi obranářskou ukázku, posléze jsme udělali kruhovku a při výkladu se procvičovala „štěněcí“ kousačka. Někteří byli mile překvapeni, jak se jejich hovawarti s radostí přetahují o kořist. 


A na  závěr si každý vyzkoušel metodiku výcviku záchranařiny. Vyštěkávání v prostoru zvládl každý hovawart a páníčci byli opět mile překvapeni. Doufejme, že v nich talent jejich hovawartů probudí větší zájem o kynologii, což bylo vlastně účelem tohoto dne.
Na závěr nutno poděkovat všem účastníkům za účast a vzornou prezentaci hovawartů a další dík patří organizátorům v čele s Ivou Beranovou. Takže se už opět těšíme na další akci HWPS.

Filip Procházka

---
» fotogalerie

HOVAWART-PRO-SPORT
NAVRCHOLU.cz