Obedience II

Obedience II

Zdravím všechny příznivce výcviku do České Republiky. Byla jsem požádána o sepsání krátkého příspěvku, jak se cvičí OBEDIENCE v USA.

V USA (Cleveland, OH) jsme s rodinou na ročním pracovním pobytu a samozřejmě tu nemohla chybět naše dvouletá hovawartí slečna Farka (Alfa Romeo Mílas Moravia). Doma jsme cvičily klasický sportovní výcvik a jaké bylo mé zklamaní, když jsem v téměř milionovém městě nenašla ani jedno cvičiště s nácvikem obran, stopy jen velmi sporadicky. Masivně tu převládá výcvik agility a obedience. Rozhodla jsem se tedy pro obedience.
Obedience je rozděleno do několika tříd dle obtížnosti. Nejdříve jsme zkusily střední obtížnost a zjistila jsem, že obedience se velmi podobá IPO poslušnosti (co nejvíce pozornosti, přesnosti a elánu).
Téměř všichni nacvičují pomocí clickeru, což mě velmi zaujalo, neboť je to metoda založená na pozitivní motivaci a kdo má “žravého” psa, má vyhráno. Farka velmi dobře pochopila metodiku výcviku a musím říct, že kdybych používala clicker od štěněte, výcvik by byl daleko rychlejší a přesnější. Nebudu se rozepisovat o principu výcviku s clickerem (vše potřebné najdete na internetu), ale jedna maličkost mě zaujala - splněný cvik-okamžitý click a poté přichází velmi chutná a motivující odměna – a právě způsob podání odměny je velmi efektivní pro udržení absolutní pozornosti psa. Odměna je podávána přímo z vašich úst (např. tvrdý sýr, …) a můžu vám zaručit, že pes z vašeho obličeje nespustí během výcviku oči. O víkendu proběhlo jakési předkolo chystaných závodů, tak se podívejte na video.

Petra Bezdičková
únor 2007


HOVAWART-PRO-SPORT
NAVRCHOLU.cz