Obedience

Obedience

ZAČÁTKY OBEDIENCE V ČESKU
http://www.obedience.ic.cz

Před nějakým časem jsem poprvé slyšela o Obedience, ale jen matně jako o nějakém psím sportu. Loni v červnu o obedience začala mluvit Kristýnka a já začala pátrat. Přeposílaly jsme si navzájem, co jsme kde našly a začaly o tomto sportu uvažovat. Kristýnina fenka má zdravotní problémy. Její sen o IPO se staffordem se začal pomalinku rozplývat, my necvičíce s Valentinkou obrany jsme v tu dobu měli skoro dozkouškováno (na stopařské speciály to asi nikdy nebude) a další možnosti nebyly, navíc Valentince budou 4 roky a jak to tak u molossů bývá, tak vrcholově aktivní nebývají věčně, a obedience vypadala jako úžasná alternativa. Na cvičáku jsme zbláznily tu naši výcvikovou partu, tedy psovody Martinu, Jirku a Lukáše, nadchly naši skvělou výcvikářku a objevily agilitovou Pavlu od borderek, která hoří pro obedience již dávno. A tak to začalo. Dali jsem dohromady zhruba přeložený zkušební řád a sem tam si zkusili zacvičit. Od podzimu cvičíme víceméně pravidelně. Někdy uprostřed podzimu padl nápad, zoficiálnět obedience v ČR jako další alternativu k již známým psím sportům. A tak začalo plánování, rozhodování.. A u něj by možná ještě dlouho zůstalo nebýt toho, že vyšel v Psích sportech článek o obedience. Ten spustil vlnu nadšení a na MŮJ PES se objevil chat, kde se ozývali lidé, kteří by toto chtěli zkusit. Odpovídala jsem, že cvičíme, máme nějaké plány atd. Domů  mi dorazilo spousta e-mailů lidí, kteří ví, o co jde a chtějí to zkusit a lidí, kteří o tom jen četli a chtějí to také zkusit. Začala poptávka po zkušebním řádu. Před časem začal Jirka zkušební řád překládat a nyní je již na světě. Je to přeložený rakouský zkušební řád, který až na malilinké odchylky odpovídá zkušebnímu řádu švýcarskému. Každá země má zkušební řád svůj vlastní, třeba polský je trošku jiný než rakouský atd. My zatím jedeme podle tohoto "našeho" překladu, zatím jako "začátečníci", dál jsou v řádu další 3 skupiny, ta trojková je ta, o níž píší Psí sporty a podle níž se cvičilo na Světovce v Poznani. No a dál? Od čtvrtka jsou na světě webové stránky díky nejšikovnější Pavle Duškové – http://www.obedience.ic.cz , zatím bez všech informací, které se budou průběžně doplňovat.
Naším cílem je rozjet oficiální klub Obedience ČR, na jehož založení se v současné době pracuje. Z nadšených lidí, kteří nás kontaktovali z různých konců republiky. Doufáme, že se budou stále ozývat i další a společně nám pomohou vytvořit jednotlivá "centra" výcviku, kde se budeme všichni moci plnohodnotně připravovat na závody a zkoušky dle do češtiny přeloženého Zkušebního řádu rakouského, který se může stát platným Zkušebním řádem ČR. Toto je ten blízký horizont. A ten vzdálený, zatím nedohledný, je ten, že bychom mohli požádat o proškolení rozhodčích a uspořádat národní závody v obedience u nás, v ČR. Ti šikovní mohou samozřejmě v mezidobí vyrazit na závody do Rakouska, Polska, Švýcarska....
A jak obedience prakticky vypadají??? Časopis Psí sporty představil nejtěžší kategorie (3) dle platného Zkušebního řádu Obedience dle FCI. My jsme začali cvičit dle kategorie začátečnické (0). A cvičí se takto:
1. Sedni ve skupině
2. Odložení v leže ve skupině
3. Poslušnost za pohybu (bez vodítka)
4. Lehni za pohybu
5. Přivolání do základní pozice
6. Vyslání vpřed do čtverce
7. Nesení předmětu
8. Aport přes překážku
9. Vlastní identifikace
10. Kontrola na dálku
Pokud Vám některé body připadají známé a jednoduché, tak věřte, že známé jsou, ale jednoduché zcela jistě ne. Cílem obedience je přesnost, důslednost, správné provedení. U začátečníků by tomu tak ještě být nemuselo, ale nám přišlo rozumnější dbát na přesnost hned od začátku, takže pejsek při sedni sedí a nevystrkuje nožku, při lehni leží jako sfinga, při chůzi sleduje páníčka (dle poznámky ve Zkuš. řádu - chtivě sleduje!), nevzdaluje se od něj, jeho plece jsou přesně u kolena psovoda, pes dokonce neotáčí hlavu za zvukem, cizím hlasem apod. Trošku jiné jsou povely než jsme zvyklí my, kteří jsme dosud cvičili dle NZŘ.
Jediný "cvik", se kterým jsme se my setkali poprvé byla Vlastní identifikace. U začátečníků jde o to, že si páníčkové vezmou od někoho, kdo při nácviku má funkci tzv. stewarda, klacík, dřívko a uschovají si ho za účelem napachování. Když dojde na vlastní identifikaci, rozhodí steward na hromádku zbylá dřívka a obejde postupně páníčky. Ti odevzdají klacík a steward ho odloží vedle hromádky. Psovod vyšle psa a ten musí najít ten správný-psovodův.
Ještě ke kontrole na dálku, jde o sedni a lehni (později i vstaň), psovod stojí 5 m před pejskem (u 3 - 15 m!).
Webové stránky na adrese http://www.obedience.ic.cz se pomalinku rozjíždí, buďte prosím trpěliví. Kromě spousty informací (průběžně!) by se tam již nyní měla objevit ke stažení přihláška. Přihlášku pro ty z vás, kteří nám chcete pomoci spoluzaložit klub Obedience ČR, pro ty z Vás, kteří se chcete stát členy a cvičit s námi nebo to alespoň zkusit, ale i přihlášky pro ty, kteří nás jenom chtějí podpořit. No a vy ostatní nám držte pěsti, čeká nás dlouhá cesta!

15.1.2007 - Ivana Kocifajová
kocifajova@centrum.cz
http://www.obedience.ic.cz

HOVAWART-PRO-SPORT
NAVRCHOLU.cz