1. HOVAWART PRO SPORT POHÁR

1. HOVAWART PRO SPORT POHÁR

Štěpánov u Olomouce, říjen 2006
» fotogalerie

V sobotu 28. října se ve Štěpánově u Olomouce konal historicky první ročník HOVAWART PRO SPORT POHÁRU. Vypsány byly kategorie: dětská, ZM a ZVV1, obojí beze stop a obran. Ráno to vypadalo, že bude smutné deštivé počasí, ale nakonec si to sluníčko rozmyslelo a usmálo se na náš první pořádaný závod. Mezi osmou a devátou hodinou se sjeli všichni závodníci  včetně skupinky závodníků ze Slovenska, kteří svou přítomností opravdu potěšili. Kynologické cvičiště ve Štěpánově je moc pěkné, upravené a také dobře vybavené. Všichni závodníci měli možnost si své pejsky odložit do odkládaček a páníčci se zase mohli jít posilnit do klubovny, kde bylo přichystáno občerstvení. Ke kávě se podával dokonce i velmi dobrý domácí štrúdl a na oběd gulášová polévka. I tohle napomohlo k veselé a dobré atmosféře závodů.

V devět hodin proběhla prezence a hned po ní nástup, kdy nám vedoucí závodu pan Valenta představil pana rozhodčího Václavského. Pan Václavský je sice starší pán, ale má obrovské vědomosti a hlavně zkušenosti v oblasti sportovní kynologie. Hned v úvodu pan rozhodčí všem oznámil, že klade velký důraz na souhru psovoda se psem a projev pejska, který by měl s ochotou a radostí plnit příkazy psovoda. Zdůraznil, že pes je náš nejlepší kamarád a tak by chtěl, aby to na závodě bylo vidět. Jeho příjemné vystupování a velká ochota ve všem poradit nás příjemně překvapila.

Po nástupu bylo losování pořadí a šlo se na to.

Jako první na start přišla kategorie dětská, které se celkem zúčastnili 3 závodníci včetně nejmladšího psovoda -  7 leté Marušky Lyčkové. Bylo velmi pěkné sledovat mladé závodníky, jak jim to s pejsky jde. Byla jsem velmi překvapená, že i tahle kategorie nebyla tak lehká, jak jsem si představovala. Dlouhá chůze na vodítku, obraty  na  místě, sedni, lehni, vstaň a dlouhodobé odložení. Takže si mladí závodníci mohli vyzkoušet skutečný závod. Nejmladší účastnice Maruška všem zvedla náladu svou bojovností a dětskou přirozeností, se kterou se do závodu pustila.

Následovala kategorie v poslušnosti dle ZM beze stop a obran, které se zúčastnili 3 závodníci.

Po přestávce nastoupili závodníci kategorie ZVV1, opět beze stop a obran. Zde již bylo slušné zastoupení 8 závodníků.

Pan rozhodčí si pokaždé s každým promluvil a vysvětlil u každého cviku, proč udělil daný počet bodů a poradil, na co by si závodník měl příště dávat pozor. Pokud se cvik nepodařil, pak nechával ze cvičných důvodů cvik zopakovat .

Po ukončení těchto tří hlavních kategorií následovala kategorie oddychová a to rychlé přivolání. Do této soutěže se přihlásili všichni přítomní, kteří měli čtyři nohy ;-). Na jedné straně držel pomocník pejska a páníček utíkal přes celé cvičiště do cíle a lákal pejska na míček, na peška nebo mňamku. Jakmile páníček doběhl do cíle, pomocník dostal povel a pejsek vybíhal opravdu velkou rychlostí, musel doběhnout do cíle a jakmile usedl před páníčka, zastavily se stopky. Rychlost byla opravdu velká, byla radost se na to dívat. Dobrzdění a předsednutí bylo vždy úsměvné. Byla ale vždy vidět ochota pejska a velké snažení psovoda o co nejlepší výkon. Jenom škoda, že se neměřil čas i běžícím páníčkům.

Výsledky jednotlivých kategorií:

Pořadí

Psovod

Pes

Body

 

 

 

 

Dětská kat.

 

 

1.

Jakub Valenta

Cayetana Moravia Hovacor

47

2.

Petra Ábelová

Dorca zo Šarfie

44

3.

Maruška Lyčková

Gatia Kris-Ve-Mar

42

 

 

 

 

ZM

 

 

 

1.

Květoslava Valušová

Kely Černá tečka

47

2.

Martina Babíková

Cortina Kráľovská stráž

42

3.

Hana Jemelková

Roxy von der Hausbergkante

40

 

 

 

 

ZVV1

 

 

1.

Alena Celá

Chibeta z Budské samoty

93

2.

Hana Jemelková

Calderon Moravia Hovacor

91

3.

Jiří Jankulár

Brita z Mrazové kotliny

88

4.

Rita Horňáková

Corina zo Šarfie

 

5.

Eva Liberdová

Corry von Philippsdorf

 

6.

Martina Babíková

Ch. Afrika Gora Monte

 

7.

Vladimír Beran

Akim Nova Merigo

 

8.

Vojtěch Horváth

Inéz z Hlohovníka

 

 

 

 

 

Celkový vítěz závodu

 

 

 

Alena Celá

Chibeta z Budské samoty

93

 

 

 

 

Nejrychlejší přivolání

 

 

1.

Květoslava Valušová

Kely Černá tečka

6,31 s

2.

Rita Horňáková

Corina zo Šarfie

6,47 s

3.

Vladimír Beran

Akim Nova Merigo

6,50 s

4.

Eva Liberdová

Corry von Philippsdorf

6,60 s

5.

Erik Celý

Chibeta z Budské samoty

6,62 sNejstarší psovod

Květoslava Valušová

Nejmladší psovod

Maruška Lyčková

Nejstarší pes

Inéz z Hlohovníka

Nejmladší pes

Dorca zo Šarfie

Cena diváků - nejsympatičtější dvojice

Maruška Lyčková


Na závěr proběhlo předání cen, žádný ze závodníků neodjel domů s prázdnou. Poté následovalo krátké zhodnocení závodu panem Valentou a povzbuzení do další práce s pejskem od pana rozhodčího.

Veliký dík si zaslouží sponzoři, bez jejichž pomoci bychom nemohli závodníkům předat tolik hodnotných cen: Acana, Happy Dog a Zlatnické práce Karásková Michaela.

Tradice započatá tímto závodem bude pokračovat i v dalším roce a tak se již teď velmi těším na soutěžení o druhý HOVAWART PRO SPORT POHÁR.

Alena Celá

---
» fotogalerie
HOVAWART-PRO-SPORT
NAVRCHOLU.cz