Novinky > Hovawart > Socializace a výchova

Socializace a výchova

Jakmile si štěně donesete domů, seznamujte ho se vším, co kolem Vás je. U štěňat jsou nejdůležitější obdobím první tři měsíce života, kdy poznávají své okolí a svět. Měla by přijít do kontaktu nenásilným způsobem se vším, co nás obklopuje-dospělí, děti, psi a ostatní zvířata, dopravní ruch… Měla by se bez problémů naučit pohybovat se v jakémkoliv prostředí. Musí strpět veškerou manipulaci: např. odebrat krmení, oblíbenou hračku, třeba i dobrou kost, kartáčování i čištění, zdravotní prohlídku. Věnujte štěněti a mladému psu dostatek času na hru, výchovu a výcvik. Učení je formou hry! Pomůžou Vám při tom pamlsky, hračky (aporty), fyzický kontakt a pochvala. Odměňujte pouze dobré chování, odměnu si musí pes zasloužit! Pokud pejsek provádí nějakou nežádoucí činnost, pokárejte ho v případě, pokud ho přistihnete při činu. Pozdější trest zvíře nepochopí a bude k Vám ztrácet důvěru a respekt. Pokud se budete pejskovi dostatečně věnovat, tak podle jeho chování brzy poznáte, k čemu se zrovna chystá.

Nikdy pejska netrestejte bitím rukou, novinami, klackem. Štěně vytřepejte za kožich  ze shora  krku a použijte důsledný povel fuj či nesmíš.

Místo pro psa

Pokud plánujete mít pejska pouze venku? Pak doporučujeme postavit kotec s boudou. Pokud budete mít pouze boudu, pejsek většinou do boudy sám nevleze a bude spávat nejblíže Vám, což je většinou za dveřmi Vašeho domu.

Kotec umožní mít pejska v bezpečí po dobu Vaši nepřítomnosti obzvláště v štěněčím období.

Pokud chcete mít psíka doma, vyznačte mu místo, kde má lehávat, a od začátku je na toto místo navykejte. Mělo by to být klidné místo bez průvanu.

Od začátku musí být celá Vaše rodina jednotná, kam pejsek může jít a kde má naopak přístup zakázán a tyto pravidla důsledně dodržujte.

Výcvik

Pokud se chcete věnovat aktivnímu výcviku navštivte nejbližší Základní kynologickou organizaci. Zejména pak, pokud jste začátečník!!!

Zásady při výcviku:

1) cvičení pro Vás i Vašeho pejska musí  zábava, radost. Necvičte při špatné náladě!

2) pejska vždy  oslovte zřetelně jménem, pak musí následovat povel, který musí být vysloven též jasně a zřetelně, dbejte aby povel byl důsledně splněn

3) výcvikové lekce mají být krátké a zakončené ještě při zájmu psa, nedopusťte, aby se psík začal nudit. Jeden povel při jedné lekci zopakujte nanejvýše 3x a při splnění pochvalte a cvik ukončete hrou

4) začínejte cvičit v klidném prostředí – nejlépe doma (zahrada) teprve po zvládnutí cviku přejděte do rušnějšího, střídejte místa, situace

Hygiena a péče:

S osobní hygienou psů nebývají potíže. Psa koupejte jen v případě potřeby. Šampón používejte jev nutných případech. Srst psů má určitou samočisticí schopnost, příliš časté používaní šampónů nesvědčí srsti ani kůži. Více používejte kartáče a hřebeny. Obzvláště kontrolujte srst pod ušima a na nohách, kde má tendenci plstnatět!

Čištění uší:

Provádíme 1-2x měsíčně, požijeme buď speciálních kapek, které maz rozpustí a pes je pak vytřese z ucha nebo prst  obalíme vatou či kapesníkem a ucho vytřeme.

Drápy:

Pravidelně kontrolujeme o odborné zastřižení provede  veterinář 

Anální žlázky:

Někteří psi  nejsou schopni vyprázdnit si  sami anální žlázky, v takovém případě vyhledejte pomoc veterináře. Možné příznaky plných  žlázek: Výrazné svědění kůže, vypadávání srsti, zápach

Chovnost:

Pokud se rozhodnete uchovnit Vašeho psa, v ČR musíte absolvovat nejméně toto: (v ostatních zemí se řídíte podmínkami vlastních klubů):

1) stát se členem Hovawart klubu ČR

2) svod mladých do věku 15 měsíců

3) rentgen DKK nejdříve ve věku 12 měsíců - vyhodnocovatel je pan MvDr. Ekr, a výsledek musí být 0/0

4) výstava s oceněním alespoň velmi dobrý (minimálně jedna výstava ve třídě nad 15 měsíců - meziotřída, otevřená, pracovní

5) bonitace

Pokud se rozhodnete uchovnit Vaši fenu musí absolvovat nejméně toto:

1) stát se členem Hovawart klubu ČR

2) svod mladých do věku RTG 15 měsíců

3) rentgen DKK nejdříve ve věku 12 měsíců - vyhodnocovatel je pan MvDr. Ekr a výsledek musí být do  2/2

4) výstava s oceněním alespoň dobrá (minimálně jedna výstava ve třídě nad 15 měsíců - mezitřída, otevřená, pracovní

5) bonitace

Doporučujeme:

Šance využití psa v chovu zvýšíme složením  zkoušky z výkonu (na výběr máme NZŘ, MZŘ, Zkušební řád záchranných psů, KJ Brno - tady dosáhnout zkoušky ZPU 2). Pokud má pes výborný exteriér - získáním titulu z mezinárodních a klubových výstav.
HOVAWART-PRO-SPORT
NAVRCHOLU.cz